Поліомієліт – гостра високонтагіозна інфекція, яку спричиняють віруси поліомієліту серотипів 1, 2, 3, що характеризується ураженням нервової системи з розвитком парезів та паралічів, із можливою наступною інвалідністю.
Перші спостереження поліомієліту описані в середині ХІХ століття, коли німецький хірург Гейне (1840 р.) описав параліч у дітей. Через 50 років шведський дитячий лікар Медин назвав ці паралічі у дітей поліомієлітом. З цього часу в’ялі паралічі у дітей описували за назвою хвороби Гейне-Медина. Перші важкі епідемії поліомієліту з’явилися в скандинавських країнах на початку минулого сторіччя. Під час епідемій занедужували великі контингенти людей, переважно дітей у віці до п’яти років, і захворювання часто приводило до ранньої інвалідизації.
Чим небезпечний поліо?
Близько 5% хворих на цю хворобу помирають через ураження дихальних м’язів, а 1 із 200 стає інвалідом через деформацію хребта і кінцівок. Ця інфекція найчастіше передається через брудні руки, заражену їжу та воду. Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина: і дитина, і дорослий. Найбільшу загрозу вірус становить для дітей у віці до п’яти років. Наразі не існує спеціального противірусного лікування поліомієліту. Після одужання від поліомієліту функція вражених нервів і м’язів не відновлюється.
Чому питання цієї кишкової інфекції є актуальним? Які ускладнення поліомієліту?
Небезпечні ускладнення поліомієліту – пневмонія, ателектази легень, міокардит, важкі шлунково кишкові розлади з кровотечою, виразками, кишкова непрохідність. У одного з 200 хворих розвиваються деформації хребта і кінцівок, що стають причиною інвалідності. Летальність при паралітичних формах варіює від 20 до 50%.
Що потрібно робити, щоб не захворіти?
Ліків проти поліомієліту не існує. Єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту – вакцинація! Шістьох доз вакцини достатньо, щоб сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя.
Згідно з Календарем профілактичних щеплень, оптимальний час для введення вакцин:
1 щеплення – 2-й місяць життя дитини (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));
2 щеплення – 4-й місяць (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));
3 щеплення – 6-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
4 щеплення – 18-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
5 щеплення – 6 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
6 щеплення – 14 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ)).
Усі вакцини за Календарем є абсолютно безоплатними для дітей.