
Під час війни особливо актуальним стає питання щеплень і попередження усіх можливих інфекцій, адже бойові дії сприяють поширенню збудників. Якщо ви не пам’ятаєте від чого вакциновані – це не проблема, адже рекомендації приблизно однакові для усіх.
Головне, варто запам’ятати – надлишково вакцинуватися неможливо, тому навіть якщо ви повторите раніше зроблене щеплення, то лиш підсилите свій захист від нього. Перелік щеплень, які варто мати чи повторити усім, такий: дифтерія та правець; кір, паротит та краснуха; гепатит А та В; вітряна віспа; менінгококова та пневмококова інфекції; коронавірус.
Дифтерія та правець
До повноліття діти отримують кілька доз вакцини, в 16 років зокрема. Після всім дорослим варто робити ревакцинацію що десять років, тобто оптимально в 26, 36 і так далі. Проте якщо ви не впевнені, що щепилися в 16 і раніше, проконсультуйтесь із сімейним лікарем/кою та заплануйте вакцинацію, незалежно від того, скільки вам років.
Кір, паротит та краснуха
Є актуальними передовсім для дітей та підлітків. Але якщо є залишкові дози вакцини, а ви не певні, що щеплені у дитинстві двічі, краще зробити укол. Варто подбати про це щеплення в будь-якому віці, якщо ви не знаєте або не пам’ятаєте свого статусу по ньому.
Гепатит А та В
Перша інфекція передається через забруднену воду та продукти, друга – через кров та біологічні рідини, і обидва шляхи є характерними для воєнного часу. Щеплення від цих інфекцій існують і окремі, і комбіновані, а схеми можуть бути скорочені на випадок екстреної вакцинації.
З 2002 року всі діти отримують щеплення від гепатиту В одразу при народженні. Якщо ви народилися раніше, варто подбати про вакцинацію проти гепатиту В. І незалежно від віку, варто зробити щеплення й проти гепатиту А. Зазвичай ідеться про три щеплення з інтервалом у 2 місяці та півроку від першого щеплення.
Вітряна віспа
Якщо ви не хворіли та не щеплені від вітряної віспи, необхідно почати курс з двох доз саме зараз, адже це вкрай заразний вірус, який у дорослих часто має тяжкий перебіг. Зверніться до вашого сімейного лікаря або лікарки, щоб отримати детальну інформацію про ситуацію у вашому населеному пункті.
Менінгококова інфекція
Набуває більшого поширення під час складних часів. В Україні зареєстровано три вакцини, які здатні захистити від 5 загрозливих серогруп менінгококу: «Менактра» й «Німенрикс» від серогруп А, С, Y, W-135, а також «Бексеро» від серогрупи В, на яку припадає більшість випадків інфекції в Україні.
Пневмокок
Це бактерія, що найчастіше викликає ускладнення різних ГРВІ та ковіду, зокрема пневмонію, отити, бронхіти. Щеплення від нього хоч і коштовне, але доступне в Україні та варте того, щоб його зробити.
Навіть зараз треба пам’ятати про вчасну ревакцинацію від коронавірусу. Якщо від другої дози пройшло півроку або більше, саме час зробити бустерне щеплення.
Вакцинація від інфекцій є тою дією, яку ви можете зробити для убезпечення життя. Жодні вороги чи заклопотаність не мають завадити вам піклуватися про себе. Здорові люди наближатимуть перемогу набагато ефективніше, тому зверніться за щепленнями вже зараз. І пам’ятайте – одночасно ви можете захиститися одразу від кількох хвороб!
Інформаційне джерело: Бережи себе – платформа доказової інформації про здоров’я від INSCIENCE