
Останнє соціологічне дослідження «Ти як?» показало, що рівень задоволеності власним психологічним станом серед українців продовжує знижуватися: якщо у 2022 році він становив 41%, то на початок 2025 року впав до 36%. Щодо емоцій, то серед опитаних українців продовжують залишатись високими рівні втоми, напруженості, страху та роздратування. Війна та пов’язані з нею виклики залишаються основним джерелом психологічного напруження.
Разом з тим українці демонструють здатність до конструктивного подолання стресу. Люди обирають такі способи підтримки ментального здоров’я як спілкування з друзями чи сім’єю (36%), перегляд фільмів (35%) та прослуховування музики (30%). Особливо позитивною є тенденція до зменшення стигматизації психологічної допомоги. Частка тих, хто звертається до фахівців з психічного здоровʼя за потреби, зросла з 7% у 2022 році до 17% на початок 2025 року. Водночас, запит на психологічну підтримку суттєво збільшився – з 41% до 71%.
За даними ВООЗ, потреби у психосоціальній підтримці зростають, і зараз 68% українців відчувають погіршення свого ментального стану. Через війну 40-50 % населення України матиме потенційно травматичний досвід і потребуватиме психологічної підтримки різного ступеня інтенсивності.
Нині в Україні, навіть в умовах повномасштабної війни, доступні послуги з охорони ментального здоровʼя на всіх рівнях медичної допомоги:
– амбулаторно,
– стаціонарно,
– у межах екстреної й спеціалізованої меддопомоги та реабілітаційних послуг,
– через мобільні мультидисциплінарні команди за місцем перебування.
Для пацієнтів ці послуги є безоплатними, оскільки оплачуються з державного бюджету в межах Програми медичних гарантій Національною службою здоровʼя України.
Послуги з охорони психічного здоровʼя на первинній ланці медичної допомоги
З 1 січня 2025 року безоплатні послуги з охорони психічного здоровʼя мають надавати усі медзаклади ПМД (незалежно від форми власності), що законтрактовані НСЗУ на надання первинної медичної допомоги. Наразі в Україні 2 536 надавачів послуг первинної медичної допомоги мають договори з НСЗУ. Знайти такі медзаклади можна, скориставшись Електронною картою місць надання первинної медичної допомоги від НСЗУ
https://edata.e-health.gov.ua/e-data/dashboard/pmd-map
Психологічна підтримка, надана на первинному рівні медичної допомоги, робить турботу про ментальне здоров’я ближчою й доступнішою для кожного. Людині більше не потрібно шукати спеціалізовані заклади чи чекати на прийом до вузькопрофільного фахівця – достатньо звернутися до свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра.
Яку допомогу з ментального здоров’я можна отримати на “первинці”?
Сімейний лікар може:
– провести клінічну оцінку стану дорослого або дитини, включно з фізичним і психічним статусом;
– направити на лабораторні чи інструментальні дослідження, щоб виключити або підтвердити порушення, пов’язані зі станом здоров’я;
– скерувати до профільних фахівців: психіатра, психолога, психотерапевта чи невролога – за потреби і за згодою пацієнта;
– скласти індивідуальний план ведення та лікування;
– надати першу психологічну допомогу;
– направити в інші заклади для спеціалізованої медичної допомоги;
– надати невідкладну допомогу у разі загрозливих для життя станів;
– підтримати близьке оточення пацієнта – розповісти про техніки самодопомоги, інформувати та консультувати;
– застосовувати психосоціальні, фармакологічні або поведінкові втручання (у межах своїх повноважень).
Сімейний лікар не встановлює психіатричних діагнозів, але саме він може стати першим кроком до допомоги. Варто звернутися до нього, якщо вам потрібна допомога. За потреби та за вашою згодою він скерує до фахівця спеціалізованої допомоги.
Якщо лікар пройшов навчання за флагманською програмою ВООЗ mhGAP, він володіє базовими навичками для підтримки ментального здоровʼя й може супроводжувати ваше лікування, навіть якщо ви звернулися до інших фахівців.
Для надання послуг належної якості всі сімейні лікарі, терапевти, педіатри та медичні сестри/брати, які працюють у законтрактованому із НСЗУ медзакладі ПМД, повинні мати сертифікати про проходження навчання за програмою ВООЗ mhGAP, яке дає базові знання з ведення психічних розладів. Цей курс присвячений базовим аспектам надання психосоціальної допомоги на рівні первинної медичної допомоги. Він охоплює вплив психічних розладів на здоровʼя, принципи ефективної комунікації з пацієнтами, виявлення та ведення поширених психоневрологічних і поведінкових розладів (ПНПР) за протоколами mhGAP, а також окремо розглядає теми депресії та стресових розладів, включаючи ПТСР.
Також українські медики можуть пройти другий рівень навчання з ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP. Він поглиблює знання лікарів та медсестер/братів щодо виявлення й ведення психозів, деменції, наслідків черепно-мозкових травм, розладів через вживання психоактивних речовин, суїцидальної поведінки, дитячих і підліткових психічних станів та інших важливих психічних скарг.
Інформаційне джерело: «СенсоТека. Ти як?» Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?» – ініціатива першої леді Олени Зеленської, разом із психологинею Світланою Ройз