Ознаки теплового і сонячного удару: з’являється різка втома, слабкість; головний біль; потьмарення в очах; шум у вухах; запаморочення; біль у ногах, спині; нудота, блювота; посилене дихання; кровотеча з носа; підвищення температури тіла; дезорієнтація; втрата свідомості.
Що робити з потерпілим у разі сонячного чи теплового удару?
Потерпілу людину потрібно перенести в прохолодне приміщення, краще з кондиціонером, чи у затінок. Зніміть з неї тісний одяг і охолоджуйте її.
Якщо є лід, можна зробити холодний компрес на голову (але так, щоб не застудити ) або змочити прохолодною водою голову та груди, якщо є можливість, ділянки де проходять великі судини (бокова поверхня шиї, під пахвами, в паху).
Покладіть потерпілого в горизонтальне положення, щоб забезпечити приплив крові до мозку, можна дещо підняти ноги. Дайте йому прохолодної (не холодної ) води чи інших напоїв без вмісту алкоголю, кофеїну і цукру.
Якщо людину нудить – покладіть її на бік, щоб не дати захлинутися блювотними масами.
Якщо спостерігається будь-що з перечисленого: постраждалий в непритомному стані; температура тіла 39 º С і вище; є блювання; дезорієнтація, галюцинації; судоми, втрата свідомості – негайно слід набирати «103».
У разі непритомності, нудоти, блювання надати стабільно-бокового положення, або покласти горизонтально з піднятими ногами, голова на бік.
У разі зупинки дихання і серця треба негайно розпочинати реанімаційні заходи – непрямий масаж серця, штучну вентиляцію легень і не припиняти їх доти, доки не приїдуть медпрацівники.