Рішення ВООЗ щодо відзначення цього дня було прийнято у 1998 році на Всесвітній нараді по бронхіальній астмі, яка проходила в м. Барселона, Іспанія. Його мета – поліпшення обізнаності населення про бронхіальну астму, привернення уваги громадськості до вирішення проблем пацієнтів, підвищення доступності та якості медичної допомоги.
Бронхіальна астма – це хронічне запальне захворювання, зумовлене порушенням нервової регуляції функцій бронхів, яке виявляється в приступах ядухи. Розрізняють дві групи факторів, що сприяють виникненню бронхіальної астми:
- внутрішні, до яких належать індивідуальні особливості організму (недоношеність, спадкова схильність);
- зовнішні фактори, серед яких найбільш значимими є алергени (домашній пил, алергени тварин, пліснява, пилок рослин, грибів, харчові добавки, емульгатори, барвники та інші хімічні речовини), інфекції, куріння, забруднення повітря усередині і зовні приміщень.
Провокують захворювання і холодне повітря, і сильні емоційні збудження (гнів, страх), і значні фізичні навантаження.
Приступ ядухи виникає раптово, частіше вночі або зранку, триває від декількох хвилин до кількох годин. Дихання утруднене, головним чином видих. Він здійснюється зі свистом, який чути на відстані. Хворий набуває вимушеного положення (сидить, обпершись руками на ліжко). Кінець приступу характеризується виділенням мокротиння.
Для профілактики астми необхідно уникати вогкості, холоду, небезпечних алергенів та шкідливих факторів. Велике значення в профілактиці має:
- санація носоглотки та своєчасне лікування бронхітів;
- важливо дотримуватися правил особистої гігієни;
- необхідно стежити за чистотою домашніх тварин, бажано взагалі їх не заводити;
- допоможе правильне і здорове харчування якісними продуктами з мінімальною кількістю харчових добавок;
- необхідно менше користуватися аероалергенами: дезодоранти, освіжувачі повітря, парфумерія, особливо у вигляді спреїв;
- кинути курити, у тому числі виключити пасивне куріння.
Щоб встановити діагноз астми, необхідно пройти огляд у сімейного лікаря, пульмонолога чи алерголога. Лікар призначить додаткові обстеження: спірометрію із бронхолітичним тестом (дослідження вентиляційної функції легень із пробою на зворотність бронхообструкції), тести на алергію, за потреби – рентген грудної клітки та аналіз крові.
Астму неможливо вилікувати, але за допомогою правильно підібраної терапії можна досягнути контролю над симптомами хвороби. Якщо астма під контролем, то її прояви жодним чином не погіршують якість життя.
Бажаємо Вам доброго здоров’я!