КНМП "ЦПМСД №1" м. Кременчука

Комунальне некомерційне медичне підприємство "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" міста Кременчука

надає первинну медичну допомогу населенню міста Кременчука та Потоківського Старостинського округу (села Потоки, Мала Кохнівка, Придніпрянське, Соснівка).

13 листопада – Міжнародний день незрячих

Вся світова спільнота 13 листопада вшановує пам’ять великого мецената Валентина Гаюї, який витратив свої великі кошти на об’єднання незрячих людей, організацію їхньої праці та навчання. За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я саме ця дата стала основою Міжнародного дня сліпих, головна мета якого – привернення уваги широкого загалу до тих, хто назавжди втратив зір і опинився у важкій життєвій ситуації.

Навчання та виховання дітей з вадами зору Валентин Гаюї поставив на наукову основу. Він розробив рельєфно-лінійний шрифт “унціал”. Це були великі рівні букви, що були видавлені рельєфом на щільному папері. Головна перевага “унціалу” полягала в тому, що за допомогою цього шрифту можна було навчати дітей читання та друкувати книги для незрячих. 1784 року в Парижі без підтримки уряду та благодійних товариств, на власні кошти у своєму власному будинку він відкрив першу у світі школу для незрячих дітей.

Також слід згадати про Луї Брайля – французького тифлопедагога. У трирічному віці хлопчик забрів у майстерню свого батька та поранився інструментом. Рана виявилася інфікованою, результатом тяжкої хвороби стала сліпота. У ті часи для незрячих було досить мало можливостей, тому батьки Луї віддали хлопчика до звичайної школи. Там йому вдалося вчитися, спираючись виключно на свою пам’ять, а не читання та створення нотаток. В 1819 році Брайль отримав стипендію у французькому королівському інституті для дітей з вадами зору. Там підліток почав розвивати систему тиснених символів, що базується на військовій стратегії зв’язку. Її використовують солдати, щоб спілкуватися у темряві. У віці 20 років Луї зміг розробити азбуку для людей з вадами зору, що використовується нині по всьому світу, на основі шести точок коду. Вони давали можливість складати слова, числа та навіть наукові символи.

За даними ВООЗ, сьогодні у світі приблизно 2,2 млрд. людей живуть із тією чи іншою формою порушення зору, з них 36 млн. уражені сліпотою. У зв’язку із старінням населення зростатиме ризик того, що порушення зору розвиватимуться у дедалі більшої кількості людей.

13 листопада – це не святкова дата, а знак про турботу та допомогу, бо дає зрозуміти, що є люди, які не можуть дозволити собі елементарних речей із нашого звичайного побуту. Це день співчуття та людяності. Разом ми зможемо донести людям головне – допоможи ближньому, допоможи незрячому.