КНМП "ЦПМСД №1" м. Кременчука

Комунальне некомерційне медичне підприємство "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" міста Кременчука

надає первинну медичну допомогу населенню міста Кременчука та Потоківського Старостинського округу (села Потоки, Мала Кохнівка, Придніпрянське, Соснівка).

4 січня відзначається Всесвітній день абетки Брайля

Без можливості читати важко уявити собі людське життя загалом, а особливо – навчання дітей. Люди, які мають дуже слабкий зір або не бачать зовсім, позбавлені можливості читати звичайні книги. Це значно знижує якість їхнього життя, а незрячі діти не можуть отримати повноцінну освіту. Метою допомогти таким людям подолати проблему, що здавалася безнадійною, і було створено абетку Брайля – особливі тактильні символи, що дозволяють незрячим читати нарівні з іншими людьми.

   Луї Брайль – один із тих людей, який створив чи, правильніше сказати,  започаткував для використання незрячих абетки, щоб створювались книги на цій основі. Луї з п`яти років після випадкового отримання травми очей став незрячим, але мав спрагу до навчання, хоча в часи XIX ст. це було вкрай важко. Під час навчання в Парижі в університеті для не зрячих Луї прагнув навчатись на рівні звичайних людей, хоч і був найкращим серед учнів. В той час використовувались книги з рельєфно-лінійним шрифтом Валентина Гаюї, таких книг було не багато і вони були не зручні у використанні.

   Під час навчання Луї в університеті його навідав Шарль Барв`є – колишній військовий був відомий своїм винаходом так званого «нічного письма», кодом, що складався з дванадцяти тактильно відчутних крапок. Барб’є розповів про свій метод незрячим учням. В 1828 році Брайль закінчив навчання в університеті та став викладачем у цьому ж закладі. Вже наступного року вийшла його перша книга, в якій пояснювалася система кодів новоствореного шрифту, а в 1837 році він додав до абетки нові математичні та музичні символи і випустив книгу з розширеною системою кодування тексту.

   Офіційно навчати цій абетці стали лише після смерті її творця – в 1854 році. Розповсюджуватись у світі алфавіт почав з 1860-х років. Почалась повноцінна історія абетки Брайля.

   1878 р. – на міжнародному конґресі у Римі шрифт Брайля був визнаний як найзручніший спосіб читання та письма для незрячих.

   2005 р. – ЮНЕСКО офіційно визнала систему Брайля життєво необхідною мовою спілкування, легітимною нарівні з іншими мовами світу.

   2019 р. – вперше відзначався Всесвітній день абетки Брайля. Так як засновник абетки Луї Брайля народився 04.01.1809 р. було вирішено згідно резолюції Генасамблеї Організації Об’єднаних Націй відзначити в цей день.

   2020 р. – поступив у продаж перший в історії смартфон для незрячих з системою алфавіту Брайля.