КНМП "ЦПМСД №1" м. Кременчука

Комунальне некомерційне медичне підприємство "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" міста Кременчука

надає первинну медичну допомогу населенню міста Кременчука та Потоківського Старостинського округу (села Потоки, Мала Кохнівка, Придніпрянське, Соснівка).

ВІЛ

Хвороба з назвою СНІД прогресує щороку та забирає життя мільйонів людей. Для СНІДу не існує перешкод, він однаково вражає чоловіків, жінок і дітей.

СНІД – синдром набутого імунодефіциту – це кінцева стадія інфекційної хвороби, що має назву ВІЛ-інфекція. Збудником хвороби є вірус імунодефіциту людини (скорочено ВІЛ), який вражає клітини крові, так звані СД4-лімфоцити, що захищають організм людини від інфекційних захворювань, розвитку злоякісних пухлин та інших уражень. Внаслідок дії ВІЛ відбувається глибоке ушкодження імунної системи, і людина стає беззахисною перед збудниками різних інфекцій.

Зараження відбувається, коли вірус з організму ВІЛ-інфікованого разом з кров`ю, спермою чи виділенням піхви, або з грудним молоком матері потрапляє в кров здорової людини. Підступність ВІЛ-інфекції у тому, що після зараження людина може довгий час не відчувати ознак хвороби, вважати себе здоровою і водночас заражати інших. На планеті 40 мільйонів людей на сьогоднішній день інфіковані ВІЛ. Інфікованих людей називають ВІЛ-позитивні.

Дуже важливо знати, як передається ВІЛ, щоб мати змогу від нього захиститися.

ВІЛ передається трьома чітко визначеними шляхами:

1.ВІЛ може передатися при незахищеному статевому контакті, якщо один із партнерів є носієм. Тому необхідно захищатися і правильно користуватися чоловічими та жіночими презервативами.

 

 

 

2. ВІЛ може передаватися через кров: переливання зараженої крові, використання брудних шприців під час прийому наркотиків, брудні голки, пірсинг, татуювання, використання забрудненого, зараженого кров’ю леза. Тому вкрай важливо використовувати одноразові голки та леза. Достатньо вимити в гарячій воді руки або об’єкти, на які потрапила кров.

3. ВІЛ може передаватися від ВІЛ-позитивної матері до дитини під час вагітності, пологів або годування груддю. Якщо ВІЛ-позитивна матір вирішить народити дитину, лікар зможе надати інформацію про те, яке лікування існує на сьогоднішній день, що знижує ризик зараження дитини. Таким чином існує лише три шляхи зараження ВІЛ: статевим шляхом, через кров та від матері до дитини, а решта шляхів про які ви можете почути – лише домисли.

 

Наступні твердження є істинною правдою:

  1. Шкіра нездоланний бар’єр для ВІЛ.
  2. Жодні комахи не переносять ВІЛ.
  3. Можна торкатися, обніматися, цілуватися із ВІЛ-позитивною людиною, можна носити одяг ВІЛ-позитивної людини.
  4. Можна користуватися предметами та пристроями, туалетом, душем, білизною разом із ВІЛ – інфікованою людиною.
  5. ВІЛ не можна вдихнути, не має його в сльозах, поту, слині, не можливо заразитися доторкнувшись до зараженої людини.

 

 

Як зрозуміти чи є у тебе ВІЛ/СНІД?

Тривалий час ВІЛ-інфекція  ніяк не проявляється. Симптоми можуть з’явитися, як результат інших інфекцій, що виникли на фоні зниження імунітету, спровокованого ВІЛ. Та все ж варто звернути увагу на свій ВІЛ-статус людям, котрих турбує  тривала лихоманка, схуднення, нічні поти, збільшення лімфатичних вузлів.

У звичайній практиці для діагностики ВІЛ використовується скринінговий (швидкий) метод— визначення антитіл до ВІЛ методом імуноферментного аналізу та за допомогою спеціальних тест-систем – і при отриманні 2 позитивних результатів виконують підтверджуючий тест — іммуноблот, який дозволяє визначити наявність антитіл до декількох різновидів віруса.

Одна з найважливіших проблем тестування на ВІЛ — так званий період діагностичного вікна. Це термін, який проходить з моменту зараження ВІЛ до появи потрібного для виявлення рівня антитіл. Сучасні скринінг-тести виявляють ВІЛ-інфекцію через 38 днів після зараження. Украй рідко ВІЛ-інфекція виявляється лише через 3-6 місяців після зараження.

В Україні створені центри анонімної та безкоштовної консультації, де є можливість пройти тест. Зокрема, у Кременчуці на базі лікарні «Придніпровська», розташованої по вулиці Леонова, 12, на безкоштовній основі працює кабінет замісної підтримуючої терапії. У цьому кабінеті всі пацієнти, що мають офіційний статус ВІЛ-інфікованих, отримують антиретровірусну терапію. Ще один кабінет замісної підтримуючої терапії знаходиться на базі наркологічного диспансеру, за адресою вулиця Ціолковського, 76. До того ж, кожен бажаючий може пройти обстеження звернувшись до свого сімейного лікаря методом тест-систем цілком анонімно, а також в кабінеті інфекційних захворювань методом імуноферментного аналізу за адресою вул. Івана Мазепи, 26.

Чи лікується ВІЛ/СНІД?

Сьогодні лікування, на жаль, не може привести до одужання, проте, воно може повернути до нормального ритму життя, оскільки лікування попереджує розмноження вірусу в організмі та розвиток хвороби. Ефективність лікування полягає в тому, що зменшується кількість вірусу в крові. Таким чином, можна жити з вірусом і жити звичайним життям. Проте, важливо не забувати про заходи безпеки, щоб не інфікувати іншу людину .

Різні методи лікування СНІДу мають побічні ефекти. Щоб лікування було ефективним не можна вживати алкоголь, наркотики, не можна палити. Необхідно буде регулярно відвідувати лікаря.

Знання про наявність хвороби дає можливість своєчасно почати адекватне лікування та попередити її розвиток і прогресування!

 

Статтю підготувала
завідуюча амбулаторії ЗПСМ №1
Іванчо Тетяна Григорівна