Лікарка нашого Центру, Ольга Володимирівна, розкриває тему.
Бородавки – це прояв вірусного захворювання – вірус папіломи людини (ВПЛ).
Попри міф, заразитися бородавками від жаб не можна, але можна від людей.
Проникнення вірусу в шкіру або в клітини слизової може відбуватися через мікротріщини, подряпини. Особливо часто це відбувається у громадських місцях з великою вологістю (сауни, басейни, роздягальні душових). Зарадення може відбутися через предмети загального користування: іграшки, одяг, взуття тощо. Деякі види ВПЛ передаються статевим шляхом, під час пологів від хворої матері до дитини.
Для зараження достатньо влучення вірусу в невелику подряпину або ранку на шкірі.
В даний час виявлено понад 100 типів ВПЛ. Одні типи виявляються на шкірі, інші – вражають слизові оболонки.
Деякі ВПЛ підвищують ймовірність розвитку онкозахворювання в 60 разів, в першу чергу раку статевих органів, як у чоловіків, так і у жінок.
Ви можете захистити себе і своїх дітей від кількох типів раку (шийки матки, гортані), пов’язаних із папіломами. Для цього потрібні вакцинація, захищений презервативом секс, і планові огляди у гінеколога для жінок.
ВПЛ присутній практично у 80% людей. Один з ключових чинників його прояву є ослаблена імунна система.
Прояви ВПЛ:
- Прості (вульгарні) та долонно-підошовні бородавки – круглі піднесення над шкірою, мають нерівну ороговілу поверхню. Часто розташовуються на пальцях рук, ступнях, ліктях, колінах, кистях.
- Пласкі (юнацькі) бородавки – мають гладку поверхню, невеличке підвищення над шкірою, можуть бути різної форми. Зазвичай локалізуються на тильній стороні кистей і стоп.
- Ниткоподібні папіломи – м’які утворення, зазвичай на ніжці, темно-коричневого або тілесного кольору. Їх звичайна локалізація – на шкірі повік, шиї, в пахвовій області, паху, під молочними залозами.
- Гострі кондиломи – у вигляді кульки або пірамідки, схожі візуально на кольорову капусту. Вони на ніжці, розташовуються на слизовій оболонці і шкірі статевих органів (піхва, статеві губи, статевий член, сечовипускальний канал), навколо і всередині прямої кишки. Мають властивість швидко збільшуватися в розмірах і розростатися якщо вчасно не почати лікування.
Будь-яке новоутворення, викликане ВПЛ – це привід звернутися до лікаря. Дані новоутворення спочатку є доброякісними та не завжди завдають дискомфорту, в окремих випадках візит до лікаря можна і відкласти.
Однак слід негайно звернутися до лікаря, якщо бородавки, папіломи або кондиломи:
- змінюють свій зовнішній вигляд (форму або колір);
- стають болючими при натисканні;
- кровоточать;
- збільшуються в розмірах або поширюється на сусідні ділянки;
- виникають в місцях, де можливе часте травмування новоутворення (під пахвами, на плечі в місці тертя ременя сумки, на ступнях і т.п.);
- знову рецидивують (поновлюються) після видалення.
Методи видалення бородавок, папілом або кондилом:
- Хімічний метод
- Медикаментозний метод
- Кріодеструкція
- Хірургічне висічення
- Електрокоагуляція
- Видалення за допомогою лазеру
Кожен з цих методів має свої особливості, показання та протипоказання, який з них вибрати вирішує лікуючий лікар та пацієнт.
Наполегливо рекомендую не займатися самолікуванням та не відкладати «на потім» візит до лікаря.