Глаукома – це захворювання, яке супроводжується підвищенням внутрішньоочного тиску, руйнуванням клітин сітківки, атрофією зорового нерва та зменшенням гостроти та поля зору, що в результаті призводить до сліпоти.
У нормі очний тиск становить близько 15 (від 10 до 20) мм.рт.ст. Він зберігається на певному рівні завдяки рівномірному притоку й відтоку рідини. Якщо баланс порушується і рідина починає накопичуватися в оці, тиск підвищується. Через це збільшується навантаження на зоровий нерв та інші елементи очей, а також порушується кровообіг та живлення тканин. Це призводить до атрофії зорового нерва, через що перестають надходити сигнали від очей до головного мозку. Спочатку у людини погіршується загальна гострота зору та порушується периферичний – звужується зона видимості, потім розвивається сліпота.
Найчастіше глаукома розвивається у людей старше 40 років, але може з’явитися і в молодому, і в дитячому віці. У багатьох захворювання викликає сліпоту. За даними ВООЗ, глаукома є причиною 13% всіх випадків сліпоти. Основна проблема полягає в пізній діагностиці, коли зупинити прогрес захворювання вкрай складно. При своєчасному виявленні хвороби лікування більш ефективне та багатьом пацієнтам допомагає зберегти зір.
ПРИЧИНИ РОЗВИТКУ ГЛАУКОМИ:
вік після 60 років;
вік після 40 років при наявності інших факторів ризику;
генетична схильність;
короткозорість або далекозорість;
високий внутрішньоочний тиск;
гіпотензія – низький артеріальний тиск;
травми очей, операції, запальні захворювання
цукровий діабет;
атеросклероз;
хвороби ендокринної системи;
деякі хвороби серця та судин;
тривала гормональна терапія.
ЯКІ БУВАЮТЬ СИМПТОМИ ГЛАУКОМИ?
Поступове погіршення зору, характерне для ранніх стадій хвороби, практично не відзначається людиною, що має глаукому. А якщо у неї короткозорість або далекозорість, то ймовірність, що пацієнт проігнорує симптоми та не піде на обстеження – ще вище.
Первинними ознаками глаукоми можуть бути:
-помутніння в очах (або одному) після пробудження;
-поява різнобарвних кіл навколо ламп, вогню та інших джерел світла, а також світлих предметів.
Ці симптоми можуть зникати через пару хвилин після пробудження. З’являються вони через нічне підвищення тиску в очах та застій крові.
Також симптомами глаукоми є:
-розвиток короткозорості або далекозорості;
-зменшення гостроти зору в сутінках;
-поява туману, сітки перед очима;
-зменшення кута огляду;
-почуття болю, тяжкості, печіння в очах;
-легкий біль навколо очей;
-головний біль;
-почервоніння очей;
-сльозоточивість.
Методи лікування глаукоми залежать від ступеня захворювання. На ранній стадії застосовують медикаментозну терапію. Лікар може призначити очні краплі, які знижують тиск та відновлюють кровопостачання очного яблука, а також таблетовані препарати. Ці ліки повинні нормалізувати стан пацієнта та зупинити дегенерацію очного нерва. При своєчасному початку лікування воно, як правило, виявляється ефективним. На пізніх стадіях глаукоми, а також при неефективності консервативної терапії, призначають хірургічне лікування.
ПРОФІЛАКТИКА ГЛАУКОМИ:
Для профілактики глаукоми офтальмологи рекомендують:
-уникати перенапруження очей;
-робити перерви при роботі з комп’ютером;
-не виконувати надмірних фізичних навантажень;
-зменшити вживання кави, міцного чаю, гострих страв;
-збільшити вживання свіжих овочів та фруктів;
-кожен день пити по 1,5-2 літра води;
-раз на рік проходити профілактичний огляд офтальмолога;
-при діагностиці підвищеного очного тиску або відповідності верхній межі норми проходити обстеження потрібно раз в 3-6 місяців;
-своєчасно лікувати захворювання, що провокують розвиток глаукоми.