КНМП "ЦПМСД №1" м. Кременчука

Комунальне некомерційне медичне підприємство "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" міста Кременчука

надає первинну медичну допомогу населенню міста Кременчука та Потоківського Старостинського округу (села Потоки, Мала Кохнівка, Придніпрянське, Соснівка).

ТЕСТ НА COVID-19 — ВАШ ВИБІР ЧИ НЕОБХІДНІСТЬ?

Допомогти стримати пандемію, спричинену новим коронавірусом, може звичайна паличка завдовжки 15 сантиметрів з маленьким ватним тампоном на кінці.

Тампон, який засовують до носа та горла, допомагає зібрати клітини, щоби перевірити їхні ДНК на наявність SARS-CoV-2 — більш відомого, як новий коронавірус. Процедура не приємна, однак саме вона є одним з найдієвіших способів протестувати велику кількість людей та визначити, кого потрібно ізолювати.

Станом на лютий 2021 року виникла помітна тенденція — щодня виявляють дедалі менше й менше випадків COVID-19 серед українців. Так, ще в листопаді 2020 року кілька днів поспіль було зареєстровано понад 16 000 випадків зараження, тоді як на сьогодні кількість інфікованих становить 4 000-5 000 щодня. За даними Київської школи економіки, яка проаналізувала статистику поширення коронавірусу в Україні, зменшення виявлених випадків безпосередньо пов’язане зі зменшенням обсягів тестування та затримками із потраплянням даних до статистичних звітів.

Дійсно, зараз дедалі менше людей тестуються на COVID-19. Можна назвати безліч причин — і недостатня поінформованість, і відсутність фінансової можливості, і недосконалість системи безоплатного державного тестування.

Чому масове тестування громадян на COVID-19 є таким важливим для держави?

Насамперед, достатня кількість зроблених тестів допоможе побачити реальну картину захворюваності й летальності та передбачити подальше поширення пандемії. А ще — вчасно ідентифікувати й ізолювати хворих до того, як вони встигнуть інфікувати ще більше громадян, серед яких можуть бути представники груп ризику — люди старшого віку або люди з хронічними хворобами, для яких вірус несе смертельну загрозу. Одно слово, вчасне тестування може допомогти знизити навантаження на систему охорони здоров’я, а отже, уникнути кризи — нестачі місць, персоналу та обладнання в лікарнях.

Аби чіткіше зрозуміти, що може статися, якщо дедалі менше людей тестуватиметься, уявіть таку ситуацію:

не здав тест — не потрапив до статистики — статистика стала більш утішною — люди нехтують заходами безпеки — збільшилася реальна кількість випадків захворюваності й, відповідно, кількість госпіталізованих — зросла смертність.

Пам’ятайте, що ваш тест — це:

  • запорука правильного лікування;
  • захист ваших близьких;
  • захист людей з груп ризику, для яких вірус несе смертельну загрозу.


Кому потрібно робити тест?

З людьми, які мають симптоми ГРВІ, все зрозуміло — тестування потрібно, щоб якнайскоріше поставити точний діагноз. Як і тим, хто контактував з інфікованою особою, — аби зрозуміти, чи встигли вони підхопити вірус.

Проте є ще й третя група — люди, які не мають симптомів і можуть бути носіями коронавірусу та поширювати його, тобто піддавати смертельній небезпеці людей із груп ризику.

Тестування дає змогу зрозуміти, чи інфікована людина вірусом, чи є вона небезпечною для суспільства. Відповідно, результат тесту допоможе вирішити, як правильно діяти далі — лікувати звичайну ГРВІ чи почати боротьбу з новим коронавірусом.


Види тестування

Наразі доступні 2 типи тестування на коронавірус.

1. Тести, спрямовані на виявлення активної інфекції.

  • Метод полімеразної ланцюгової реакції, або ПЛР-тести (для дослідження беруть мазок з носоглотки й ротоглотки). Ці тести застосовують на початку захворювання, і їхня чутливість найбільша у період між 7 і 14 днями після зараження.
  • Антигенні тести (виявляють у вірусі певний білок на основі зразка з носа чи носоглотки). Такі тести використовують на початкових стадіях захворювання, а їх беззаперечною перевагою є швидке та легке виконання (результат отримують вже за 15–30 хв).

2. Метод імуноферментного аналізу (ІФА), спрямований на виявлення ознак пост­інфекції. Це лабораторне дослідження венозної крові, яке виявляє імунну реакцію на вірус — рівень антитіл. Що більша їх кількість у крові, то вищим є захист від вірусу і менша ймовірність заразитися повторно, принаймні найближчим часом.

На сьогодні виявлення коронавірусу в мазку зі слизових носоглотки і ротоглотки методом ПЛР вважають одним із найбільш точних методів діагностики COVID-19. Результати саме цього тесту використовують лікарі для підтвердження або спростування діагнозу.


Як отримати направлення на безоплатний тест?

Держава забезпечує безоплатне тестування на COVID-19 на підставі Наказу МОЗ України від 17.09.2020 № 2122.

Безоплатний ПЛР-тест на коронавірус можуть зробити пацієнтам, у яких є виражені симптоми ГРВІ, пневмонії або тяжкого гострого респіраторного синдрому. Онлайн-тест на уточнення наявних або вірогідних симптомів ви можете знайти за посиланням: covid19.infermedica.com.

Пацієнту з підозрою на COVID-19 необхідно зв’язатися зі своїм сімейним лікарем, розповісти про симптоми й отримати направлення на безоплатне ПЛР-тестування або ж направлення мобільної бригади для такого тестування.

Якщо у вас немає сімейного лікаря, підпишіть декларацію, обравши спеціаліста у нашому медичному закладі.