🗓️ Сьогодні, 4 лютого, Всесвітній день боротьби проти раку

І розпочати цю статтю я хочу особистою історією.
Мої дідусь і бабуся стали жертвами цієї хвороби. Їхня боротьба, а потім їх втрата залишили невиправний слід в моєму серці. Емоції, які переплелися з ними, роблять цю тему особливо важливою для мене.

💔 Та я не тільки відчула біль через втрату своїх рідних від раку, але також бачила багато пацієнтів, які боролися за життя із цією хворобою.

Кожна історія – це не лише медичний випадок, але і справжня трагедія родин та життєвий урок для мене як лікаря.

Рак – це найскладніша битва, і я відчуваю, наскільки важливо привернути увагу до цього глобального виклику.

👩🏻‍⚕️ Важливість вчасної діагностики надзвичайно висока, і це є головною темою нашої розмови сьогодні!Проходження регулярних обстежень і своєчасне звернення до лікаря можуть врятувати життя!

Є три кроки вчасної (ранньої) діагностики:
▪️Крок 1: усвідомлення проблеми та кваліфікована медична допомога.
▪️Крок 2: клінічне обстеження, визначення діагнозу та стадії захворювання.
▪️Крок 3: доступ до ефективного лікування, що включає знеболення.

Отже, що ж робити, щоб допомогти собі врятувати життя❓

🟥 Не зволікайте! – Рак можна вилікувати!
🟥 Знайте!, багато що для Вас може бути БЕЗКОШТОВНО за Програмою медичних гарантій!

1. Регулярні візити до сімейного лікаря (щонайменше 1 раз на рік) для повного фізичного обстеження та обговорення будь-яких змін у Вашому здоров’ї. Навіть за відсутності скарг – проходження стандартного мінімального обʼєму обстежень (огляд шкіри, пальпація щитоподібної залози, загальний аналіз крові, флюорографія/рентген та ін.).
  2. При потребі консультація дерматовенеролога з проведенням дерматоскопії.
  3. При потребі УЗД щитоподібної залози та консультація ендокринолога.
  4. Жінкам щорічний візит до гінеколога з оглядом та пальпацією молочних залоз, УЗД. Після 40 років – проведення мамографії.
  5. Чоловікам після 40 років щорічна консультація та огляд уролога, УЗД передміхурової залози, скринінговий аналіз крові на рак простати (ПСА).
  6. Навчіться самостійно обстежувати своє тіло для виявлення будь-яких незвичайних змін або вузлів, особливо на шкірі, у молочних/грудних залозах.
  7. Якомога ретельніше вивчіть історію захворювань в сім’ї. У деяких людей може бути спадкова схильність до раку. Розгляньте можливість генетичного тестування, яке допоможе з’ясувати Ваш ризик.

Існують дослідження для конкретних видів раку, які рекомендовані залежно від віку та факторів ризику, і які можна зробити БЕЗКОШТОВНО за електронним направленням:

• мамографія — обстеження молочних залоз;
  • гістероскопія — обстеження матки;
  • езофагогастродуоденоскопія (гастроскопія) — обстеження стравоходу і шлунка;
  • колоноскопія — обстеження товстого кишківнику;
  • цистоскопія — обстеження сечового міхура;
  • бронхоскопія — обстеження трахеї та бронхів.

Під час направлення на дослідження для раннього виявлення раку лікар керується не лише скаргами, а й критерієм віку пацієнтів, оскільки з віком ризики зростають:

• мамографію призначають з 40 років;
  • гістероскопію — з 50 років;
  • гастроскопію — з 50 років;
  • колоноскопію — з 40 років;
  • цистоскопію — з 50 років;
  • бронхоскопію — від 50 років.

👩🏻‍⚕️ Вчасна діагностика – це перший і критичний крок у боротьбі з раком.

❗️Та памʼятайте, що правильні звички можуть стати найпотужнішим щитом проти ракових захворювань:
відмова та боротьба з тютюнопалінням,
не зловживання алкоголем,
регулярна фізична активність,
збалансоване харчування.

Також важливо уникати тривалого перебування на сонці і в соляріях, захищаючи свою шкіру від негативного впливу ультрафіолету (користуйтеся креми з SPF).

🙏🏼 Хай ця стаття буде кроком у напрямку усвідомлення та підтримки для тих, хто зіткнувся з раком.

💪🏻Ніколи не дозволяйте хворобі контролювати Вас або Ваше життя, тому що ви обдаровані силою волі боротися!

👩🏻‍⚕️ У підсумку, бажаю Вам невичерпного запасу енергії, підтримки близьких та впевненості у власних силах.

Бережіть себе та своїх рідних! 🫂🤍
———————————————
Пацієнти за віком [вказано вище] з ел. направленням від лікаря можуть пройти дослідження безоплатно в медичних закладах, які мають договори з НСЗУ за відповідними напрямами.

ЯК ЗНАЙТИ ТАКИЙ МЕДЗАКЛАД?

🧑🏼‍💻 На сайті НСЗУ відкрийте розділ «Е-дані» та оберіть «Аналітичні панелі (дашборди)».
Далі потрібно відкрити дашборд «Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій».
На третій сторінці у полі фільтрів оберіть область або населений пункт, а в «Групі послуг» — один з пакетів: «Мамографія», «Гістероскопія», «Езофагогастродуоденоскопія», «Колоноскопія», «Цистоскопія», «Бронхоскопія».
💡Дашборд покаже всі заклади, які мають договір на пакет, а також їх контакти.

Якщо ви не маєте можливості скористатися пошуком через дашборд, зателефонуйте до контакт-центру за номером: ☎️ 16-77.
Оператор підкаже найближчий медзаклад, що уклав відповідний договір.

Якщо людина не досягла зазначеного віку [вказано вище], але потребує дослідження з ранньої діагностики онкопатології і має направлення від лікаря, то пройти обстеження можна в медичних закладах, які надають послуги за пакетом «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах».
❗️Але потрібно дізнатися, чи є в такій лікарні необхідне обладнання.

🧏🏻‍♀️ Зверніть увагу: якщо пацієнт хоче пройти певні дослідження самостійно, не маючи на це рекомендацій лікаря, він може зробити це за власні кошти.