КНМП "ЦПМСД №1" м. Кременчука

Комунальне некомерційне медичне підприємство "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" міста Кременчука

надає первинну медичну допомогу населенню міста Кременчука та Потоківського Старостинського округу (села Потоки, Мала Кохнівка, Придніпрянське, Соснівка).

12 лютого – Європейський день допомоги хворим на епілепсію або «Фіолетовий день»

💜Чому «Фіолетовий день»?
Історія говорить про 9-річну Кессіді Меган, яка страждає від епілепсії, проте одного разу вирішує показати іншим людям, що вона нічим від них не відрізняється. У свій досить дитячий вік дівчинка вже встигла відчути на собі певне нехтування з боку дорослих і однолітків, які сприймали її захворювання не зовсім адекватно, вважаючи його чимось на зразок легкої форми божевілля. Щоб розвіяти міфи про хворобу, Кессіді в 2008 році придумала «Фіолетовий день».
💜🙏У цей день всі охочі можуть висловити підтримку людям, які живуть з діагнозом «епілепсія». Ініціативу дівчинки підтримала спочатку Асоціація епілепсії Нової Шотландії, а потім і інші організації світу. Уже в 2009 році до Фіолетового дня приєдналося 100 тисяч студентів, близько 100 громадських об’єднань і понад 100 відомих політиків, а телевізійна вежа в Торонто на один вечір забарвилася в фіолетовий колір.

☝️Що ж ми маємо знати про цю хворобу?
Епілепсія – це хронічний розлад мозкової діяльності, для якого характерні напади, що повторюються.

⁉️Розповсюджені міфи про епілепсію
1.❌Тільки діти хворіють на епілепсію – МІФ.
☸Реальність – Епілепсія може виникнути у будь-кого, незалежно від віку та статі. Однак, судоми у людей літнього віку можуть бути проявом різних станів, а не тільки епілепсії, що потребує ретельного дообстеження.
2.❌Епілепсією можна заразитися – МІФ.
☸Реальність – Однозначно ні. Це захворювання не є «заразним».
3.❌Пацієнт може проковтнути язик під час нападу (судом) – МІФ.
☸Реальність – Ні. Фізично це неможливо.
4.❌Як тільки розпочався напад, треба негайно дістати людині язик із ротової порожнини – МІФ.
☸Реальність – Ні, ні та ще раз ні. Правильна перша допомога абсолютно легка. Просто повертаємо людину набік та підкладаємо щось м’яке під голову, щоб уникнути травмування.
5.❌Людину із нападом судом треба міцно тримати – МІФ.
☸Реальність – Не потрібно. Адже напад все одно триватиме, а Ви матимете ризик травмування.
6.❌Епілепсію можна завжди вилікувати, приймаючи певний препарат – МІФ.
☸Реальність – Діагноз «Епілепсія» піддається лікуванню, при цьому часто потребує комплексної терапії. На жаль, є випадки епілепсії, яка є резистентною (стійкою) до лікування медикаментозними препаратами, у цьому разі тактикою вибору буде хірургічне лікування.
7.❌Люди з епілепсією не можуть відвідувати роботу – МІФ.
☸Реальність – Люди із діагнозом «Епілепсія» мають такі ж можливості, як і інші. Іноді є окремі випадки, коли захворювання обмежує працездатність (часто повторювані та неконтрольовані судоми).
8.❌Під час нападу можна просити людину повернутися на бік чи бути обережнішою – МІФ.
☸Реальність – Під час нападу людина недоступна до продуктивного контакту, тож даремно розмовляти з нею, вона Вас не чує.

🙏Як допомогти під час нападу епілепсії?
Головне завдання людини, яка стала свідком нападу – захистити пацієнта від травми. Приберіть подалі предмети, які можуть травмувати постраждалого, зніміть гострі прикраси з одягу, ослабте краватку.
Переверніть голову на бік і підкладіть під неї щось м’яке.
🙅‍♂️Не намагайтеся щось покласти між зубами. Таким чином можна тільки нашкодити. Під час нападу виникає спазм м’язів, і, застосовуючи силу, дуже легко пошкодити людині зуби.
👐Не тримайте пацієнта, намагаючись зупинити судоми – це марно. Не чіпайте і не рухайте його, якщо немає необхідності.
🚑Викличте швидку і пам’ятайте, що напад зазвичай закінчується сам по собі через хвилину, максимум дві.

🙏Бережіть здоров’я своє та своїх близьких, адже це найцінніший дар у житті!