КНМП "ЦПМСД №1" м. Кременчука

Комунальне некомерційне медичне підприємство "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" міста Кременчука

надає первинну медичну допомогу населенню міста Кременчука та Потоківського Старостинського округу (села Потоки, Мала Кохнівка, Придніпрянське, Соснівка).

13 березня – Всесвітній день обізнаності про ендометріоз

Ендометріоз – захворювання жіночої репродуктивної системи, яке являється однією з причин безпліддя і хронічних болів в тазовій області.
Ендометріоз – патологічне розростання клітин ендометрію за межами матки на інших органах.
Ендометрій – клітинний шар, який устилає матку зсередини, під час репродуктивного віку жінки ендометрій оновлюється приблизно раз на місяць, відшаровується та виходить під час менструації. Клітини епітелію активно діляться, щоб регулярно оновлювати шар, що покриває внутрішню частину матки.

☝️На сьогодні не існує загальноприйнятої думки щодо причини розвитку ендометріозу, однак припускають, що він може виникати внаслідок ретроградної менструації. Це процес, при якому менструальна кров, яка містить клітини ендометрію, проходить по фалопієвих трубах і потрапляє в черевну порожнину. Найчастіше вогнища ендометріозу розташовуються в порожнині малого тазу, яєчниках, верхній частині піхви і фалопієвих трубах. Також ендометріоз може розвинутися на поверхні або в стінках кишечника, сечового міхура і сечоводів. Рідко вогнища ендометріозу виникають в інших частинах тіла.
⚕️Ендометріоз не є онкологічним захворюванням, хоча механізм виникнення захворювання схожий. Як правило, ендометріоз не фатальний, проте, він може призвести до проблем, найнеприємніша з яких безпліддя. Крім того, це захворювання послаблює організм і робить його вразливим до інших захворювань.

Чому виникає ендометріоз?
Точні причини патологічного розростання ендометрію так і не з’ясовані. Однак відомі фактори, які підвищують ймовірність розвитку цього захворювання. Серед них:
♦️несприятлива екологічна обстановка
♦️спадковість: наявність ендометріозу у матері чи сестри
♦️гормональні збої в організмі
♦️часті аборти або відсутність пологів
♦️часті (< 27 днів) менструації
♦️недостача сну
♦️алкогольна та наркотична залежність
♦️інфекційні захворювання, включаючи герпес
♦️зловживання засмагою, солярієм, ваннами.

Симптоми і діагностика ендометріозу.
☝️Яскраво вираженої симптоматики у цього захворювання немає. Іноді воно протікає непомітно для жінки, і виявляється тільки при пошуку причини безпліддя. В інших випадках ендометріоз викликає сильні болі, особливо в період менструації. Іноді вони супроводжуються темними виділеннями, підвищенням температури тіла.
🔬Точна діагностика ендометріозу на даний момент можлива тільки інвазивним шляхом. І тому, фахівець-гінеколог повинен зробити висновок про необхідність такого дослідження. Лапароскопія і гістероскопія, в поєднанні з аналізом крові, можуть виявити захворювання.

🙌Як лікувати ендометріоз?
На жаль, єдиний стовідсотковий шанс вилікувати вже розвинене захворювання – це настання менопаузи. Якщо припинення менструації не настає природним шляхом, лікарі можуть здійснити медикаментозний клімакс за допомогою гормональних ін’єкцій. Цей варіант рідко використовується, а значить, жінку чекає курс гормонального лікування тривалістю від півроку до двох років. 💊Іноді гормональна терапія поєднується з оперативним лікуванням – доводиться видаляти поширений ендометрій, якщо він впливає на самопочуття жінки і її репродуктивний цикл.

💚Хороша новина в тому, що ендометріоз виліковний, і дуже часто можливо навіть нормалізувати репродуктивний цикл після закінчення лікування.
Так що не варто нехтувати профілактичним оглядом і затягувати з візитом до лікаря при появі болю і виділень. Вчасно звертайтеся за допомогою та бережіть своє здоров’я.💓