КНМП "ЦПМСД №1" м. Кременчука

Комунальне некомерційне медичне підприємство "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" міста Кременчука

надає первинну медичну допомогу населенню міста Кременчука та Потоківського Старостинського округу (села Потоки, Мала Кохнівка, Придніпрянське, Соснівка).

17 травня – Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією

Артеріальна гіпертензія – це стан підвищення артеріального тиску або синдром стійкого підвищення артеріального тиску) – один зі станів, що належать в усьому свiтi до так званих “хвороб століття”, “хвороб цивiлiзацiї”.

Артеріальна гіпертензія (АГ) – грізний фактор розвитку інфаркту міокарда та ішемічного інсульту. 25% дорослого населення на планеті (більше 1,5 мільярдів людей) страждає на артеріальну гіпертензію, причому частіше нездужають найбільш працездатні люди віком 30-60 років.

Ця хвороба підступна тим, що людина може взагалі її не відчувати, бо специфічних симптомів підвищення тиску не існує. За даними статистики близько 45 відсотків хворих людей не знають, що вони мають високі цифри артеріального тиску. У когось – болить голова (найчастіше – у потиличній ділянці), шумить у вухах, хтось відчуває нудоту чи запаморочення, а дехто почувається нормально, а тиск у нього в цей час “зашкалює”. Часто єдиним симптомом артеріальної гіпертензії є тільки підвищення артеріального тиску, і щоб виявити недугу, достатньо поміряти тиск.

Згiдно рекомендацiям Всесвiтньої органiзацiї охорони здоров’я величинами нормального артерiального тиску (АТ) треба вважати: систолiчний АТ – вiд 100 до 140 мм.рт.ст., а дiастолiчного – до 90 мм.рт.ст. Тиск понад цi величини вважається артерiального гiпертензiєю.

Виникнення i перебiг АГ тiсно пов’язанi з наявнiстю факторiв ризику: спадковість, психоемоційні навантаження, куріння, незбалансоване харчування (вживання надмiрної кiлькостi солi) надлишкове вживання алкоголю, надмiрна маса тiла i малорухомий спосiб життя.

Профілактичні заходи щодо артеріальної гіпертензії спрямовані на впровадження здорового способу життя і корекцію виявлених факторів ризику. Вони передбачають:

ПЕРІОДИЧНО ВИМІРЮЙТЕ ТИСК І СЛІДКУЙТЕ ЗА СУПУТНІМИ СИМПТОМАМИ

Для більшості людей нормальними вважаються всі показники артеріального тиску, які не перевищують 140/90 мм.рт.ст. Тобто у вас підвищений тиск, якщо верхня межа перевищує 140 мм.рт.ст., а нижня – 90 мм.рт.ст.

ПІДТРИМУЙТЕ ВАГУ У НОРМІ

Розрахувати оптимальну масу тіла можна за простою формулою: ІМТ = маса в кг/ зріст в квадраті в метрах.

Наприклад, розрахунок для людини масою 80 кг і з ростом 180 см матиме вигляд: ІМТ = 80/ 1.8×1.8=24,7. ІМТ у дорослих людей свідчить про наступне: < 18,5 – про наявність у людини недостатньої ваги, 18,5-24,9 – еквівалент нормальної маси тіла, 25-29,9 – вказує на наявність зайвої ваги, ≥ 30 – є ознакою ожиріння.

ВІДМОВТЕСЬ ВІД АЛКОГОЛЮ І КУРІННЯ

Безпечної дози алкоголю не існує. Тому будь-яке вживання алкоголю становить небезпеку: чим більша кількість спожитого алкоголю, тим більше підвищується тиск. Не менш небезпечним є куріння. На першій хвилині після викурювання цигарки артеріальний тиск підвищується.

РЕГУЛЯРНО ЗАЙМАЙТЕСЯ ФІЗИЧНИМИ ВПРАВАМИ

Середнім фізичним навантаженням вважається регулярна фізична активність, що триває не менше 30-40 хвилин 3-4 рази на тиждень. У людей, які ведуть малорухливий спосіб життя, ризик виникнення артеріальної гіпертензії на 20-50% вищий, ніж у фізично активних людей.

ОБМЕЖУЙТЕ СПОЖИВАННЯ СОЛІ

Добова норма споживання солі для дорослої людини – не більше 5 грамів (трохи менше чайної ложки). Зверніть увагу, що «прихована сіль», що міститься в маринадах, копчених продуктах, ковбасах, соусах та навіть  звичайному хлібі, може перевищувати цю норму і також має бути врахована.

ВЖИВАЙТЕ ПРОДУКТИ, БАГАТІ НА КАЛІЙ

Дієта з високим вмістом калію може допомогти знизити артеріальний тиск: калій допоможе вивести зайву воду з організму і розширити судини. Продукти, багаті на калій: крупи (особливо гречана, вівсяна, пшоняна), бобові (соя, квасоля, горох), фрукти (абрикоси, виноград, персики, кавуни, чорна смородина, плоди шипшини, у т.ч. сушені курага, родзинки, чорнослив, фініки), овочі (кабачки, буряк, морква, баклажани, картопля), зелень (цибуля, петрушка, кріп, салат тощо).

Таким чином, АГ була і залишається дуже важливою медичною і соціальною проблемою. Тільки спільним зусиллями представників медичної науки та всього громадського суспільства можливо досягнути підвищення ефективності боротьби з цим захворюванням.