21 березня в усьому світі відзначається Міднародний день людей з синдромом Дауна. Наші лікарі долучаються до цього святкування, а педіатр, Тетяна Сергіївна, хоче поділитися з Вами інформацією про цей день та про сам синдром Дауна.
Їх називають «діти сонця»!!!
Ці хлопчики і дівчатка надто чутливі, вразливі та відкриті навколишньому світу.
Дата обрана не випадково – це символічне позначення самого синдрому Дауна, причиною якого є трисомія (березень – третій місяць року ) за 21 хромосомою (тому 21 березня).
За статистикою, на 800-1000 немовлят одна дитина народжується з синдромом Дауна.
Щороку в Україні на світ з’являється від 300 до 400 таких малюків.
Отже, трохи про визначення:
Синдром Дауна є генетичною аномалією, при якій в клітині людини з’являється додаткова третя хромосома в 21-ій парі (трисомія 21-ої хромосоми). Такі люди мають 47 хромосом на відміну від 46 хромосом звичайної людини.
Існує понад 50 клінічних ознак синдрому Дауна, проте дуже рідко можна зустріти в однієї особи всі або більшість з них.
Найхарактерніші риси такі:
- ослаблений м’язовий тонус;
- очі скошені та мають з внутрішньої сторони склади шкірі (епікантальні складки);
- пласке перенісся;
- пласке обличчя;
- короткі, широкі кисті руки з однією складкою через долоню на одній або обох руках;
- широкі ступні ніг та короткі пальці;
- маленькі, низько посаджені вуха;
- коротка шия зі складками;
- невелика голова;
- маленький рот і великий язик.
Діти із синдром Дауна, зазвичай, менші за розмірами тіла, ніж їх однолітки, їхній фізичний та розумовий розвиток відбувається повільніше.
Зазвичай, дитина, яка страждає на синдром Дауна, окрім очевидних фізичних особливостей часто має низку специфічних проблем із здоров’ям:
- Низька опірність інфекціям робить таких дітей більш схильним до респіраторних захворювань.
- У таких дітей часто спостерігаються порушення зору, такі як косоокість, далеко- або короткозорість.
- Зниження слуху.
- Розлади мовлення.
Існує міф, що ці діти та дорослі не здатні до навчання! Що з цього правда?
НІЧОГО!!!
І чому ж так вважали? А власне тому що 80% таких дітей віддавали у дитячі будинки і вони там повільно помирали, складаючи кубики за високими стінами.
Але якщо відверто, чи зможе розвинути інтелект будь-яка інша дитина, якщо її посадити у чотири стіни і дати складати кубики? Наскільки вона буде розумно?
Ці діти здатні до навчання!!!
Так, вони всі різні, як і звичайні нормотипові люди, хтось більш здібний, хтось менш, в когось більше супутніх хвороб, в когось менше, але їх всіх можна чомусь навчити, вони прекрасно все розуміють і багато чого вміють.
Їм набагато складніше вчитися, але все, що вони знають і вміють – це тяжка праця їх та їхніх батьків! Та вони мають право на навчання і на реалізацію себе у суспільстві!
Аби привернути увагу до інакшості, однак не меншовартості, людей з синдромом Дауна по всьому світу в цей день проходить акція “LOTS OF SOCKS”.
Долучитися до неї просто: треба одягти різнокольорові, непарні чи просто яскраві шкарпетки. Таким чином ви продемонструєте свою солідарність з людьми з непарною хромосомою, й водночас звернете на себе увагу перехожих, зрозумієте, як це — бути не таким, як більшість.
Сподіваємося, що наша інформація стала корисною і допомогла Вам краще розуміти синдром Дауна. Нехай наші зусилля сприятимуть більш доброзичливому та по-справжньому інклюзивному світу, де кожна людина відчувається повноцінною часткою суспільства. Вшануймо сьогодні людей з синдромом Дауна, та підтримуймо їх усіляко у їхніх зусиллях досягнути своїх мрій і цілей!