КНМП "ЦПМСД №1" м. Кременчука

Комунальне некомерційне медичне підприємство "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" міста Кременчука

надає первинну медичну допомогу населенню міста Кременчука та Потоківського Старостинського округу (села Потоки, Мала Кохнівка, Придніпрянське, Соснівка).

27 лютого – день для поширення обізнаності про аносмію (an-OHZ-me-uh)

📆Вперше День поінформованості про аносмію був започаткований 27 лютого 2012 року Даніелем Шейном, американцем із порушенням нюху. Сторінка події, яку він створив у Facebook, встановила дату та практику носіння червоного кольору, щоб показати підтримку справи.
😷Аносмія може виникнути внаслідок ураження рецепторів органів нюху й провідних шляхів нюхового аналізатора.
🤧До її причин відносяться гострі та хронічні інфекційні хвороби, хронічні запальні та/або гнійні захворювання носової і приносової порожнин, пухлини, травми носа, інтоксикація різними хімічними речовинами тощо.
☝️Аносмія поділяється на вроджену та набуту.
▶️Набута аносмія може бути пов’язана з ураженням нервових шляхів (в результаті вірусних захворювань), деякими ураженнями головного мозку, а також порушенням прохідності повітря при захворюваннях верхніх дихальних шляхів. 😷На жаль, після спалаху COVID-19 по всій земній кулі, до 25% людей, що хворіли на дане захворювання втратили здатність відчувати запахи. Ще у 30-40% людей повернулось відчуття запахів, але на жаль не в повному обсязі (не всі запахи відчуваються) та деякі спотворюються.
⏩Вроджена аносмія пов’язана з недорозвиненням нюхових нервів і спостерігається дуже рідко в комплексі з іншими патологіями розвитку носа і лицьової частини голови, також основною причиною є синдром Каллмана, це пов’язано з генною мутацією, що порушує формування нюхових цибулин; крім того патологія може бути викликана несприятливим перебігом вагітності у матері.
↪Отже розглянемо деякі симптоми:

  • утруднене носове дихання;
  • біль в ділянці носу, вилиць та лоба;
  • нежить;
  • головний біль;
  • у деяких випадках – ознаки загальної інтоксикації (підвищена температура, слабкість).
    📝Діагностика аносмії:
    ⚛ Консультування у лікаря-отоларинголога;
    ⚛ Тести ароматів – дозволяють зрозуміти, наскільки притуплено нюх, чи є вибірковий нюх;
    ⚛ Риноскопія – показує, в якому стані знаходяться носові ходи, чи є гіпертрофія або атрофія тканин;
    ⚛ Енцефалографія, КТ і МРТ – досліджують стан мозку та ЦНС для виявлення патології.
    👨‍⚕️Лікування аносмії проводить лікар-отоларинголог: це – лікування інфекції, призначення інгаляцій, носових крапель, за наявності сторонніх предметів і пухлин виконується оперативне втручання. У деяких випадках вилікувати аносмію повністю не вдається. У таких випадках пацієнтам рекомендують додавати смакові добавки до їжі, щоб повернути від неї задоволення, звертати особливу увагу на продукти в пакуваннях, якість зберігання яких перевірити неможливо або важко. Також обов’язковим супутником життя таких людей має стати пожежний сповіщувач.
    ☝️Не забувайте, що нюх це один із елементів якісного життя людини, та один із контактних аналізаторів, що сприяє пізнанню навколишнього світу.