За прогнозами ВООЗ вже до 2050 року кількість людей з вадами слуху може зрости майже вдвічі.
Однак, педіатриня нашого Центру, Валентина Олексіївна, наголошує, що половині всіх випадків втрати слуху можна запобігти.
Далі трохи статистики, яка говорить сама за себе:
- 60% випадків втрати слуху серед дітей у віці до 15 років викликані причинами, які піддаються профілактиці.
- Понад 30% усіх випадків погіршення слуху у дітей викликані інфекційними захворюваннями (паротит («свинка»), кір, краснуха, менінгіт, хронічний отит середнього вуха).
- Близько 17% випадків втрати слуху є ускладнення при пологах: асфіксія при народженні, низька маса тіла дитини, ранні або передчасні пологи, неонатальна жовтяниця. До проблем зі слухом можуть призвести і ліки: якщо вагітна жінка приймає ототоксичні лікарські засоби або якщо такі ліки дають дітям грудного віку.
Окрім вищеперелічених причин, треба пам’ятати наступне:
- Довге прослуховування гучних звуків перевантажує волоскові клітини у вусі, що може призвести до їх поступової загибелі. Людське вухо схоже на будь-яку іншу частину тіла – надмірне використання може пошкодити його.
- Не зловживайте навушниками і користуйтеся «правилом 60 на 60»: слухайте музику в навушниках не більше ніж 60 хвилин поспіль на 60 % гучності. Експерти ВООЗ стверджують, що загалом слухати музику в навушниках можна не більше двох годин на добу.
- Якщо ж ваша робота чи хоббі повʼязаний із постійним шумом, використовуйте індивідуальні засоби захисту органів слуху із відповідним рівнем захисту.
- Раз на рік обов’язково відвідуйте ЛОРа та перевіряйте слух.
- Підтримуйте вуха сухими. Вологе середовище сприяє розмноженню бактерій і грибків. Інфекція може призвести до незворотного погіршення чи навіть втрати слуху.
- Частіше бувайте на природі. Вухам потрібна можливість відпочити. Найкраще це робити поза межами міста — в лісі, на річці тощо. Тобто там, де є можливість «відійти» від технічних шумів цивілізації. І, звісно, на природі гуляти варто без навушників.
Бережіть свій слух і себе!