Щорічно в другий четвер березня, а цьогоріч це припало на 9 березня, відзначається Всесвітній день нирки.
Мета цієї події – підвищення обізнаності населення про важливість наших нирок, як про дивовижний орган, який грає ключову роль в збереженні життя і здоров’я, а також поширення інформації про те, що хвороби нирок зустрічаються часто, мають руйнівні наслідки, але піддаються лікуванню при ранній діагностиці.
Нирки, незважаючи на свій маленький розмір (з кулак), відіграють важливу роль в організмі людини. Їх основна робота – це безперервна фільтрація крові, тому їх часто асоціюють з поняттям «друге серце». За добу через нирки проходить близько 200 літрів крові, де вона очищається від шлаків, токсинів і непотрібних речовин.
Багато хто чув про діагноз «гостра ниркова недостатність» і «хронічна ниркова недостатність», однак мало хто знає про те, що вони часто стають причиною смертельного результату при інших захворюваннях, наприклад, при захворюваннях серцево-судинної системи, цукровому діабеті та інших. Пов’язано це в першу чергу з основною функцією нирок – фільтрацією і виведенням з організму шкідливих речовин і надлишків солей. Порушення цієї функції веде до швидкої інтоксикації організму, збою в роботі всіх систем та, врешті-решт, до летального результату. Прийом медикаментів при лікуванні будь-якого захворювання в умовах ниркової недостатності – ризик отруєння організму.
На жаль, захворювання нирок стають все більш поширеними у нашому суспільстві, але з правильним доглядом та профілактичними заходами, ми можемо запобігти багатьом проблемам.
Дотримання 8 ЗОЛОТИХ ПРАВИЛ допоможуть знизити ризик розвитку захворювань нирок:
1. Зберігайте хорошу фізичну форму.
2. Регулярно вимірюйте рівень цукру в крові.
3. Контролюйте свій артеріальний тиск.
4. Їжте здорову їжу і стежте за вагою.
5. Підтримуйте здоровий баланс рідини.
6. Нe куріть.
7. Не приймайте без призначення лікаря протизапальні (знеболюючі) ліки.
8. При наявності одного або більше факторів «високого ризику» (діабет, гіпертонія, ожиріння) необхідно регулярно проводити обстеження нирок.
На завершення хочеться сказати і про чинники, які згубно впливають на здоров’я нирок людини:
1. Шкідливі звички, такі як вживання алкоголю і куріння.
2. Вживання наркотиків.
3. Тривалий, особливо безконтрольне, вживання медикаментів.
4. Недостатнє споживання питної води, часто викликане заміщенням її соками, газованими і тонізуючими (чай і ін.) напоями.
5. Малорухливий спосіб життя.
6. Неправильне харчування, в тому числі надмірне споживання солі і нераціональні дієти.
7. Різного роду хронічні та інфекційні захворювання.
8. Зовнішні чинники (холод і спека), пов’язані з перебуванням в некомфортних температурних режимах.
Давайте разом підтримаємо здоров’я наших нирок та навчимося дбайливо ставитися до свого здоров’я!